Vize Başvurusu Dert Değil

Vize Başvurusu Dert Değil               
 

Vize İşlemleri ile Vize Başvuruları ve Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Tüm vize işlemleri ve vize başvuruları için aşağıdaki konulara dikkat etmenizi rica ederiz.

- Pasaportun 2. sayfasındaki "Hamilinin imzası" kısmı imzalı olmalıdır.

- Vize işlemleri için pasaportun en az iki vize sayfası boş olmalıdır.

- Pasaportun geçerlilik süresinin en az altı ay olması gerekmektedir.

- 10 yıldan eski pasaportlar, konsolosluklar tarafından vize işlemleri için kabul edilmemektedir.

- Dışişleri bakanlığının konsolosluklara gönderdiği genelge ile pasaportların yalnız "vizeler" yazan bölümüne vize basılmaktadır. Döviz ve gümrük kayıtları ve açıklamalar yazan bölümlere vize basılmamaktadır. Bu nedenle vize sayfaları dolu olan pasaportların vize işlemleri için mutlaka yenilenmesi gerekmektedir.

- Ebeveynleri ile aynı pasaporta kayıtlı çocuklar içinde ayrı vize uygulaması vardır ve pasaporta kayıtlı her çocuk için ayrı bir vize basılmaktadır. Bu nedenle vize işlemleri için pasaporta kayıtlı çocuk sayısı kadar boş vize sayfası bulunmalıdır.

- Tüm başvurularda vize formu eksiksiz doldurulmalı ve imzalanmalı, vize formu ile birlikte talep edilen fotoğrafın son dönemde (son 6 ay içerisinde) çekilmiş olmasına özen gösterilmelidir.

- SSK işe giriş belgelerinde SSK onay damgasının net olmasına dikkat edilmelidir.

- Tüm yeni Schengen Vize Başvuru Formları'nda iki imza gereklidir. Vize formunda yer alan 37 numaralı kutu ile son kutu mutlaka imzalanmış olmalıdır.

- Konsolosluklar vize başvurusu sırasında kişilere göre standart evrakların dışında vize işlemleri için farklı evrak taleplerinde de bulunabilir.

 

Online pasaport başvurusu ve pasaport için gerekli evraklar, pasaport randevu talebi, pasaport türleri, diğer pasaport işlemleri hakkında bilgi için lüften tıklayın. Bütün pasaport başvuru işlemleri, ilgili adresten yapılabilmektedir.

Pasaport harç bedelleri her yıl başında Maliye Bakanlığı tarafından belirlenmektedir. Harç bedelleri Maliye veznelerine yatırılmaktadır. İlçe emniyet müdürlüğünde bulunan vezneler genelde 15:00'da (bazı ilçelerde 12:00) kapanmaktadır. Birçok ilçede Vergi Daireleri veznesi İlçe Emniyet Müdürlüğü içinde veya çok yakınında bulunmaktadır. 2013 yılı için geçerli olan pasaport harçları aşağıdaki şekilde açıklanmıştır.
 

Süre 

Harç Bedeli

Defter Bedeli

Toplam

6 AY 92,55  TL 72  TL 164,55   TL
1 YIL 135,2  TL 72  TL 207,2   TL
2 YIL 220,65  TL 72  TL 292,65   TL
3 YIL 313,25  TL 72  TL 385,25   TL
4 - 10 YIL 441,4  TL 72  TL 513,4   TL